“CeO” Adımın Doğuşu…

Size saçma sapan bir hikayeyle gelmeyeceğimden emin olabilirsiniz. Aslında yaptığım megalomanlık değil. Ama gerçekten sevdim bu adı… Hikayesinden ve gücünden dolayı 🙂

Neyse hikayeme geleyim.

’95 yılında gurur duyduğum okulum (ve geçirdiğim zamanları gerçekten özlediğim) Saint-Joseph’ten mezun olduktan sonra üniversite döneminde bolca işte çalıştım. Alakalı alakasız bir sürü iş… Haliyle öğrenci dönemi devam ettiği için uğraştığım işler rehberlik, yelken hocalığı, reklam satışı, radyo programı vs. vs. ‘ydi. En sonunda kendimi bu geniş kariyer planımda ( 🙂 ) kurumsal bir firma olan RJR ( sonrasında JTI oldu) , halk tabiriyle Camel’da buldum. Harika bir iş… Araba, sağlık sigortası, yemek fişleri, harcamalar ve tabiiki güzel bir maaş… Kurumsal bir yapı olduğundan bende bu kurumsallıktan bihaber olarak kendimi adapte etmeye çalışıyorum. Tabii ki yeni yeni şeylerde öğreniyorum. Mesela raporlama hayatımda yapmadığım birşeydi. Daha doğrusu istenmemişti. Raporlamanın yanında bir de “Expence” denen haftalık harcamalarımızı yazdığımız bit form vardı.

Neyse işteki ilk günlerimde sağolsun şeflerim bana raporlar hakkında bilgi verdi, eğitti, öğretti. İlk hafta raporları hazırlıyoruz şeflerimle. Şef yazdı yazdı. Sonuna CED yazdı imzaladı, yolladı. Alla alla dedim. Ne ola ki bu CED. Bozuntuya vermedim. Diğer şefe baktım o da yazdı yazdı, sonuna BOS yazdı. İşte o zaman dedimki bu onların title’ı. İşteki pozisyonlarına göre yazıyolar.

Sonraki hafta raporu ben yazdım yazdım. Ama sonuna ne yazacağımı bilmiyorum. Mecburen gittim şefe: “Şefim buraya ne yazıcam dedim?” dedi ki: “İsminin ilk iki harfini soyismininde ilk harfini yazacaksın.” İyi dedim yazdım. CEm Orman. CEO. Yazdım, imzaladım verdim. Adamlar rapora baktılar, bana baktılar, sonra başladılar gülmeye. Şef ya bişey de diyemiyosun haliyle. Kurumsal firmaya girmişin. Olanaklar süper. İş süper. Sustum.

Sonraki birkaç haftada aynı şekilde geçti. Gülüşmeler falan. En son dayanamadım sordum:” Şefim, hayırdır, yanlış birşey mi yapmışım?” dedim. “Cem, biliyo musun, bu firmanın siosu bile senin gibi imzalayamıyor bu raporları” dedi ve tekrar koptu.

Sonraki dönemlerde CEO’nun ne demek olduğunu öğrendim. Chief executive officer’mış. Diğer bir deyişle yönetim kurulu başkanı. 🙂

Sonra sevdim ve bende kendim için kullanmaya başladım. Dedim ya hikayesinden ve gücünden dolayı.

Yorum Bırakın